Novinky

Telefóny im berú detstvo. Ako naučiť deti láske k športu?

7. 7. 2021 |   Autor: Granden

Výdobytky techniky sú už niekoľko rokov bežnou súčasťou našich dní. Dokonca sme sa s nimi vžili natoľko, že nám mnohokrát nevedomky ukrajujú z reálneho života a navodzujú ilúziu modernej, progresívnej doby. Doby, ktorej synonymom sa stali nemé tváre sledujúce neustále sa meniacu obrazovku. Zatiaľ čo pred rokmi sme telefón používali len ako spôsob komunikácie s okolitým svetom, dnes je z neho navigácia, fotoaparát, pracovný nástroj, spoločník na dlhé večery či hračka pre malé deti. A tu nastáva problém...

Šokujúce štatistiky vravia jasnou rečou

Pred obrazovkou mobilných zariadení sa čoraz častejšie objavuje detská tvár. Tá, ktorá by mala hľadieť do očí plyšovému macíkovi či túžobne pohľadom prosiť rodičov o dlhšiu večierku. Podľa analýzy spoločnosti SellCell až 40 % detí strávi používaním mobilného telefónu 30 hodín týždenne! A to i napriek tomu, že ich nadmerné používanie spôsobuje mnohé zdravotné komplikácie, psychické poruchy, nespavosť či problémy so sústredením.

Hýbeme sa čoraz menej

Zatiaľ čo sú deti zatvorené v izbách s telefónom v ruke, mnohé ihriská zívajú prázdnotou. Podľa štatistík sa až 40 % detí vo veku od 5 do 14 rokov nevenuje žiadnemu športu. Benefitov, ktoré ponúka, je pritom množstvo. Šport znižuje riziko obezity, podporuje zdravý vývoj, zlepšuje koordináciu a rovnováhu, spánok, vytvára sociálne väzby a v neposlednom rade buduje u detí sebadisciplínu, vytrvalosť, odhodlanie a spoluprácu.

Zdroj: Ohio University

Ako priviesť deti k športu?

Najdôležitejšiu rolu vo formovaní detí zohrávajú zväčša rodičia. Do veľkej miery tak majú budúcnosť ratolestí vo vlastných rukách. Podľa odborníkov by mali deti stráviť aspoň hodinu denne športovými aktivitami. Budovať u nich lásku k športu možno viacerými spôsobmi:

  1. Choďte im príkladom – buďte tiež fyzicky aktívni. Podporíte svoje zdravie a spoločne strávené chvíle pri športe len utužia váš vzťah s dieťaťom.
  2. Zabezpečte, aby niektoré rodinné výlety ponúkali príležitosti na fyzickú aktivitu, napríklad na spoločný šport.
  3. Vyhraďte si čas a choďte spolu s deťmi na športový zápas.
  4. Stanovte časové limity pre sedavé aktivity, ako sú počítačové hry či sledovanie televízie.
  5. Podporte svoje dieťa. Choďte s ním na jeho zápas, kúpte mu novú výstroj, potľapkajte ho po pleci a nezabudnite dodať, že v neho veríte.

Podpora je pre deti prvoradá

Detská psychika je citlivejšia na vonkajšie podnety a vyžaduje si viac pozornosti. Povzbudzujte, chváľte a ľúbte svoje dieťa bez ohľadu na počet športových úspechov. Záujem je totiž pre dieťa prvoradý. Potrebu podpory detí si plne uvedomuje aj spoločnosť GRANDEN, ktorá dlhodobo pomáha vo výchove športových talentov. „Deti sú naša budúcnosť. Potrebujeme zdravých, cieľavedomých a šťastných mladých ľudí, ktorí sú pripravení zdolať prekážky a, naopak, tešiť sa z výhier. A to ich šport učí. Podpora detí je pre nás spoločenským, no dobrovoľným záväzkom,“ tvrdí Jozef Kollár, CEO poisťovacej a maklérskej spoločnosti GRANDEN. „Veríme, že z detí, ktoré dnes behajú po ihriskách, sa jedného dňa stanú osobnosti pripravené plniť si svoje sny. Dovoľme deťom, aby boli deťmi. Skúsme im namiesto nového inteligentného telefónu kúpiť napríklad obyčajnú loptu. Pre ich budúcnosť tým možno spravíme viac.“