Novinky

Ročne sa dejú tisíce dopravných nehôd. Nezabúdajte preto na havarijné poistenie

27. 7. 2021 |   Autor: Granden

Za poslednú dekádu sa na Slovensku stane každý rok približne 13 500 dopravných nehôd. Zaujímavosťou je, že v období 1995 – 2005 dosahovala nehodovosť hranicu 60 000 dopravných nehôd ročne. Dobrou správou je, že nehodovosť sa výrazne znížila, a to aj vďaka inteligentnejším automobilom. Napriek tomu sa však tisíce ľudí stanú každý rok účastníkom dopravnej nehody.

Ak k tomu príde, prioritou je najmä ochrana zdravia seba a spolucestujúcich. Napriek tomu nás pohľad na zničené auto zamrzí, prípadne v mysli rátame finančné škody. Tomu možno predísť vhodným havarijným poistením, ktoré by malo byť „povinnou výbavou“ akéhokoľvek novšieho vozidla.

Komplexné havarijné krytie

Pri nehodách, či už menších, alebo väčších, rieši mnoho vodičov, okrem iného, napríklad škodu na čelnom skle, keď vám z auta pred vami vystrelí kamienok a poškodí ho. Náhradu takejto škody by ste mohli žiadať z povinného zmluvného poistenia vinníka, avšak v praxi to býva náročný proces. Často totiž nie je možné previnilca identifikovať. Ak sa tak aj stane, ideálne je s ním spísať správu o nehode, čo znamená, že ho musíte zastaviť a on uzná, že išlo o kamienok vystrelený práve z jeho kolies.  Najjednoduchším riešením je preto havarijné poistenie, ktoré kryje škody aj na čelnom skle a dá sa v niektorých prípadoch dojednať aj bez spoluúčasti.

Ochráni aj pred krádežou

Havarijné poistenie kryje aj akékoľvek škody spôsobené haváriou, prírodným živlom či krádežou. Každoročne sa na území Slovenskej republiky udeje približne 1 000 prípadov krádeže motorového vozidla, pričom viac než polovica sa nikdy neobjasní. Odhaduje sa, že zhruba 80 % ľudí, ktorí o svoje vozidlo prídu takýmto spôsobom, ho už nikdy neuvidia. Najkradnutejšími motorovými vozidlami sú značky Škoda a Volkswagen, ktoré patria zároveň aj medzi najpredávanejšie na našom trhu.  Pri nových vozidlách, ktoré sú štatisticky obľúbené medzi zlodejmi, odporúčame našim klientom pripoistenie finančnej straty. Toto pripoistenie, nazývané aj GAP, vykrýva rozdiel medzi kúpnou cenou vozidla a jeho aktuálnou hodnotou v čase vzniku poistnej hodnoty, čo v praxi znamená, že klient dostane toľko, za koľko auto kúpil. Poistenie, ktoré zahŕňa aj riziko krádeže, je preto vhodným spôsobom ochrany vášho auta, a to bez ohľadu na jeho značku.

Vysoké náklady na opravu

Vykryť následky dopravnej nehody je vo väčšine prípadov finančne náročné. Napr. iba výmena čelného skla sa môže vyšplhať až do výšky 1 000 €, a to najmä v prípade, ak ide o nové auto vybavené svetelnými, dažďovými senzormi či inými technológiami. V prípade poškodenia karosérie bývajú škody násobne vyššie. Naopak, pri havarijnom poistení s bežnou spoluúčasťou, napríklad 5 % min. 150 EUR, zaplatí klient za takúto opravu iba dohodnutú spoluúčasť.

Ak máte záujem o bližšie informácie o havarijnom poistení, zanechajte nám kontakt a spoločne vám nájdeme vhodné poistenie na mieru.