Novinky

Najväčšie podnikateľské riziká pre rok 2022. Viete, ktoré to sú?

16. 2. 2022 |   Autor: Granden

Spoločnosť Allianz každoročne vyhodnocuje najväčšie podnikateľské riziká pre nasledujúci rok. Rebríček zostavuje viac než 2 600 odborníkov z 89 krajín, vrátane generálnych riaditeľov, rizikových manažérov, maklérov a odborníkov na poistenie. Pozrite sa, čoho by sa mali podnikatelia obávať tento rok najviac.

1. Kybernetická bezpečnosť

Zatiaľ, čo vlani sa podnikatelia najviac obávali prerušenia svojej činnosti a masívneho prepuknutia pandémie, tento rok už z koronakrízy také obavy nemajú. Spoločnosti sa cítia byť dostatočne pripravené a veria v silu očkovania a vo vytvorenie kolektívnej imunity.

Na prvom mieste sa v tohtoročnom rebríčku umiestnili kybernetické riziká. Hrozba útokov, ukradnutia údajov alebo veľkých výpadkov v IT znepokojuje spoločnosti ešte viac ako prírodné katastrofy, prerušenie prevádzky a dodávateľských reťazcov či pokračovanie pandémie Covid-19. Kybernetické útoky sa podľa odborníkov stávajú veľkým biznisom zločincov, ktorí zdokonaľujú svoju taktiku a dokážu nabúrať IT systémy firiem už za pár desiatok dolárov. Práve komercializácia počítačovej kriminality uľahčuje masové využívanie zraniteľných miest. Mnohé firmy tak budú svedkami útokov proti technologickým dodávateľským reťazcom a kritickej infraštruktúre.

2. Prerušenie prevádzky

Vrásky na čele bude tento rok spôsobovať mnohým firmám aj strach z prerušenia prevádzky. Udiať sa tak môže nielen z dôvodu pretrvávajúcej pandémie, ale aj pre narastajúci počet kybernetických útokov, závislosť spoločností na digitalizácii, prechod na prácu z domu, prírodné katastrofy či prerušené dodávateľské reťazce. To všetko postupne rozširuje rozsah zraniteľnosti firiem po celom svete. Povedomie o týchto rizikách sa stáva dôležitou strategickou otázkou naprieč celými spoločnosťami a medzi vrcholovým manažmentom rastie ochota lepšie pochopiť tieto riziká a zabezpečiť kontinuitu podnikania.

3. Prírodné katastrofy

Po roku, kedy sme boli svedkami mnohých tragických správ z celého sveta, nie je zvláštnosťou, že obavy podnikateľov z prírodných katastrof sa z minuloročného šiesteho miesta posunuli na vrchol rebríčka a uzatvárajú prvú trojku najväčších rizík pre rok 2022. Posledné roky ukázali, že v dôsledku globálneho otepľovania sa frekvencia a závažnosť poveternostných udalostí zvyšuje.

V roku 2021 globálne poistené straty v dôsledku katastrof výrazne presiahli 100 miliárd dolárov, čo je štvrté najvyššie zaznamenané číslo. Viac ako polovica strát pochádza z takzvaných sekundárnych nebezpečenstiev, ako sú záplavy, silné dažde, búrky, tornáda a dokonca aj zimné mrazy, čo môžu byť síce lokálne, ale za to nákladné udalosti.

4. Vypuknutie pandémie

Hoci sa strach z opätovného rozšírenia pandémie drží na popredných priečkach, z minuloročného druhého miesta poklesol na súčasné štvrté. Kríza Covid-19 naďalej zatieňuje ekonomické vyhliadky v mnohých odvetviach, avšak podniky veria, že sa situácii za posledné mesiace dobre prispôsobili. Väčšina respondentov si myslí, že sú dostatočne alebo dobre pripravení aj na ďalší pandemický vývoj.

5. Zmeny v legislatíve a regulácii

Prvú päťku najväčších podnikateľských rizík uzatvárajú zmeny v legislatíve a regulácii. Významné regulačné iniciatívy týkajúce sa monitoringu spoločností v roku 2022 zahŕňajú praktiky narúšajúce hospodársku súťaž, ale aj iniciatívy v oblasti udržateľnosti v rámci systému taxonómie EÚ.

A čo zvyšok?

Pozrite sa, aké ďalšie riziká sa vyskytli v prvej desiatke.

Zaujímavosťou je, že medzi desiatimi najväčšími podnikateľskými rizikami sa po prvýkrát ocitol aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Je teda zrejmé, že získanie a udržanie spoľahlivých zamestnancov bude čoraz náročnejšie. Trvalým rizikom pre spoločnosti je aj požiar a výbuch, ktorý opätovne aj tento rok zaradili odborníci na siedmu priečku v najväčších rizikách. Vývoj na finančnom trhu medziročne poklesol zo štvrtého na ôsme miesto a prvú desiatku uzatvárajú obavy z ďalšieho makroekonomického vývoja.

Podnikajte bez obáv

Vyššie spomenuté riziká sú celosvetovou záležitosťou, nevynímajúc slovenských podnikateľov. Skutočnosťou je, že väčšina firiem má svoj poistný program nastavený zle alebo ho nemá vôbec. Správne poistenie je však nevyhnutnou súčasťou zachovania plynulej kontinuity podnikania aj v prípade neočakávaných udalostí. Zverte bezpečnosť svojej firmy do rúk odborníkov. Špecialisti v Granden vám vypracujú ponuku na mieru tak, aby napĺňala vaše predstavy a ochránila podnikanie od mnohých rizík, ktoré vám každoročne hrozia.