Novinky

Cestujeme trojnásobne viac ako pred rokom. Na toto si ale dajte na dovolenke pozor

21. 1. 2022 |   Autor: Granden

Turizmus ožíva. Napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu sa podľa dát cestovných spoločností zvýšil medziročný zimný záujem o dovolenky až trojnásobne. V porovnaní s rokom 2019 sa od decembra do januára znížil počet celosvetových rezervácií len o 7,5 %. Na Slovensku sme v cestovnom ruchu donedávna pociťovali tvrdé reštrikčné opatrenia, mnohí z nás si preto zvolili cieľovú destináciu práve v zahraničí.

Dôvodom je postupné očkovanie populácie, obnovovanie priamych leteckých liniek a tiež fakt, že cestujúci chcú dovolenkovať aj napriek určitým obmedzeniam. Medzi najčastejšie navštevované destinácie patria v súčasnosti USA, Španielsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko, ale aj Dubaj, New Your či exotický Kuala Lumpur.

S obnoveným záujmom o cestovanie si však treba dávať pozor na viacero vecí. Ak sa totiž vyberiete na dovolenku do zahraničia, rátajte aj so situáciami, na ktoré ste doposiaľ neboli zvyknutí

Zvážte rizikovosť krajiny

Hoci štatistiky potvrdzujú, že sa cestuje viac ako pred rokom, stále platí, že existujú krajiny s vysokým výskytom koronavírusu a môžu byť tak potenciálnou hrozbou k nakazeniu. Dôkladné zváženie výberu cieľovej destinácie je pre vás z hľadiska ochrany zdravia kľúčové. Pozrieť si podmienky vstupu do jednotlivých krajín sveta môžete napr. na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

Pozor na doklady

Dnes sa viac ako kedykoľvek predtým vyžaduje maximálna informovanosť. Nielenže potrebujete sledovať podmienky príchodu a odchodu z jednotlivých krajín, rovnako tak musíte dbať na platnosť svojho Covid passu či platnosť a neporušenosť cestovného dokladu. Všetkým občanom, ktorí opúšťajú územie republiky, sa odporúča, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou prostredníctvom webovej stránky Ministerstva zahraničných vecí. Tieto informácie bývajú pre poskytnutie včasnej a účinnej pomoci v núdzi často kľúčové.

Nezabúdajte na zodpovednosť

Zmena prostredia a voľné dni v nás prebúdzajú radosť, že sme sa vymanili zo zovretia aktuálnych opatrení, ktoré v našej krajine stále pretrvávajú. Faktom však je, že pandémia sa naďalej šíri a je tak vhodné naďalej myslieť na zdravie nás aj nášho okolia. Časté umývanie rúk, dezinfekcia, dodržiavanie odstupu a nosenie rúška tam, kde sa to vyžaduje, by preto malo byť naďalej samozrejmosťou.

Dbajte na správne poistenie

Vedeli ste, že Taliansko schválilo nové nariadenie, podľa ktorého bude musieť mať každý lyžiar alebo snowboardista od 1. januára 2022 na talianskych zjazdovkách uzavreté poistenie zodpovednosti pre prípad škody na majetku alebo na zdraví spôsobené iným osobám? Správne poistenie je tak v prípade lyžovačky v Taliansku nutnosťou.

Avšak, či už idete na svah alebo k moru, skutočnosťou ostáva, že vďaka koronavírusu sa môže akákoľvek dovolenka zmeniť na adrenalínové dobrodružstvo plné neočakávaných výdavkov. Prípadná nariadená karanténa v hoteli, predĺženie pobytu, hradenie testov, storno poplatky, kúpa novej letenky,... A to je len zlomok z toho, čo všetko treba zarátať do konečnej ceny dovolenky v prípade, že sa v cudzine nakazíte vírusom. Z peňaženky si tak navyše môžete v konečnom dôsledku vytiahnuť stovky, v niektorých prípadoch až tisícky eur. Nezabúdajte preto na vhodné cestovné poistenie, ktoré pokryje aj výdavky spojené s prípadným ochorením.Zorientovať sa v produktoch poisťovní však nemusí byť vždy jednoduché. V súčasnosti sa mnohé predbiehajú v ponukách, čo môže byť neraz zmätočné. S výberom toho najvhodnejšieho poistenia vám radi pomôžu naši odborníci. Denne monitorujeme a prehodnocujeme trhové ponuky, preto vám vyberieme takú, ktorá bude maximálne vyhovovať vašim preferenciám a cenovej predstave.